PÁTÝ ELEMENT
napsali - Rytmus života

Moxa kouřící a nekouřící - 1. díl
(z přednášky v Praze, 2016)
Moxa nekouřící

 

Použítí doutnajících moxovacích tyčinek je nejstarší způsob léčby tradiční čínské medicíny a počítá se na tisíciletí. Příznivé účinky doutnajících bylin poznali lidé v okamžiku, kdy poznali oheň. Postupem času se použití a výběr bylin zdokonalily.

Moxa má svá privilegia pro způsob léčení specifických problémů. V čínské medicímě platí: co neléčí jehly a bylinky, to léčí moxa.

Moxa se používá na požehování (prohřívání) aktivních bodů na akupunkturních drahách, rozhání chlad a vítr, vysušuje patologickou vlhkost.

Základní surovinou pro výrobu moxy je pelyňkové vlákno, které po zapálení vyvíjí sálavé teplo.

Po moxování se v těle zvyšuje produkce červených a bílých krvinek a i hemoglobinu. Dochází k zlepšení krevního oběhu a lepší funkčnosti lymfatického systému.
Je ideální k léčbě chronických bolestí pohybového aparátu, k podpoře trávení a povzbuzení při vyčerpání, posílení funkce ledvin, má analgetický a protizánětlivý účinek.

Stojánek a zároveň dusítko na moxy


Rozlišujeme moxy nekouřící a kouřící.

Moxa nekouřící: je upravena tak, že je u ní omezeno kouření díky uhlíkovému vláknu, a je proto vhodná zvláště pro ty, kteří s moxou pracují celý den nebo v případě, že kouř není potřeba k léčbě. Pokud je potřeba pouze tonizovat nějaké místo či aktivovat akupunkturní body, nekouřící moxa plně postačí.

Moxa kouřící: přírodní forma pelyňkového vlákna, silně kouřící. Používá se stejně jako moxa nekouřící. Kouř je ale vhodný pro léčbu plísní, výtoků, ekzémů, zánětů středního ucha atd... Proto kouřící moxa má všestranné využití a její účinek je silnější než u moxy nekouřící.

 

Moxa kouřící

TOPlist

Pátý Element, s.r.o.   |   Dr. Yingwu WANG - Vyšehradská 1446 / 53 - Praha 2 - 128 00   |   tel.: 222 56 00 32   |   info@patyelement.cz WEBservis: chenandy - http://andy.mysteria.cz